Tego lata, w Zawrociu

4 List

„Tego lata, w Zawrociu” Hanny Kowalewskiej, to książka, która uprzyjemniła mi kilka deszczowych wieczorów w Lizbonie.

Początkowo podeszłam do niej sceptycznie, gdyż tytuł sugerował, że będzie to czytadło typu „Harlequin”. Jakże się przyjemnie zdziwiłam, gdy okazało się, że książka niewiele ma wspólnego z tego typu literaturą!

„Śmieszny kaprys starej, złośliwej kobiety”- tak zaczyna się pierwszy rozdział tej niezwykłej powieści. Tą starą kobietą jest babka Aleksandra, która zapisuje w testamencie swój majątek- dworek w Zawrociu swojej wnuczce Matyldzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obie panie nie utrzymują ze sobą kontaktów. Dlaczego? Matka Matyldy- Krystyna zdecydowała się poślubić nieodpowiedniego, zdaniem Aleksandry, mężczyznę. Mało tego, porzuciła dla niego karierę pianistki, a fortepian zamieniła na pieluchy. Wydarzenia te sprawiły, że kobiety nie utrzymywały ze sobą kontaktów, w związku z czym mała Matylda ledwo znała babkę, która i tak odnosiła się do niej z ogromną rezerwą. Tym większe było jej zdziwienie, w momencie, gdy okazało się, że najwiekszy rodzinny skarb- Zawrocie, trafia właśnie w jej ręce! Od tej chwili musi zmierzyć się z zawiścią ze strony rodziny, ale również z niezwykłą historią swoich dziadków, którą odkrywa wraz z czytaniem pisanych przez nich dzienników. Podąża śladami babki Aleksandry, z czasem odkrywając rodzinne tajemnice, ale również swoje podobieństwo do tej starej kobiety. Z biegiem dni udaje jej się odgadnąć motywy kierujące babką oraz poznać historię jej życia.

„Tego lata, w Zawrociu” jest książką pełną magii, która zdaje się mieć zbawienny wpływ na czytelnika. Leniwa akcja, przepiękne, nasycone barwami opisy ogrodu, czy dworku zadziałały na mnie niczym balsam. Jest to jedna z nielicznych książek, do których mam ochotę wrócić! Polecam na jesienne wieczory! 😀

Reszta moich książkowych zdobyczy 😀

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: