Wszystko dla Pań:)

12 Gru

Taki tytuł nosi absolutnie genialna powieść Emila Zoli. Akcja toczy się w ogromnym domu handlowym, który w trakcie trwania akcji ciągle się rozrasta. Magazyn „Wszystko dla Pań” , miejsce gdzie wszystko obliczone jest na pozyskiwanie nowych klientek, stanowi metaforę społeczeństwa konsumpcyjnego. Kolejne bohaterki powieści są w stanie zrujnować mężów, zaciągać kredyty byle zdobyć nową parę rękawiczek lub 20 m jedwabiu po wyjątkowo korzystnej cenie. 🙂 Właściciel domu handlowego doskonale wie,jak manipulować płcią piękną…piękne wystawy, promocje, uśmiech subiektów, to wszystko ma służyć przywiązaniu kobiet, które mniej lub bardziej poddają się urokowi magazynu, ale i samego Moureta. „Wszystko dla pań” to także historia miłości panny sklepowej i właściciela. Jednak nie jest to łatwe uczucie, oboje są ludźmi, których los nie oszczędzał. Mimo wszystko historia kończy się dobrze, przynajmniej dla nich!

Podczas czytania powieści, nie mogłam uwierzyć, że to wszystko jest aż tak realne. Nie dalej jak wczoraj wybrałam  się na małą rundkę po dwóch centrach handlowych. Wszędzie kusiły wyprzedaże, uśmiechnięte panie „atakowały” słowami: „W czym mogę pomóc?”, a mój Potwór Patchworkowy, tylko trzymał mnie za rękę i powtarzał: „Ale tu już byliśmy” albo „przecież nie lubisz golfów”. PP zawsze sprowadza mnie na ziemię, tylko dzięki niemu nie zadłużyłam się maksymalnie na karcie kredytowej. Nie ma to jak facet na zakupach, a zwłaszcza taki, który zna się na manipulacjach socjotechnicznych. Mimo, że od powstania powieści minęło ponad sto lat, to prawdy w niej zawarte do dziś szokują. Przez ten czas nic się nie zmieniło. Kobietom dalej śmieją się oczy na widok   fatałaszków, a sprzedawcy coraz lepiej potrafią nami manipulować.  Czyżbyśmy się w ogóle nie zmieniły?Hmmm….

Książka zdecydowanie godna polecenia, nie tylko miłośniczkom częstych zakupów. Piękny język i atmosfera XIX-wiecznego Paryża skłonią do lektury nawet najbardziej opornych:)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: